قبدیان
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      مرکز خلاقیت آینده سازان (علمی آموزشی)
مسائل مسابقات 2012 PYPT/AYPT/IYPT نویسنده: مرکز خلاقیت آینده سازان-قبدیان - ۱۳٩۱/۱/٢٦

مسائل مسابقات IYPT/ AYPT /PYPT 2012

در باره IYPT و PYPT
مسابقات بین المللی فیزیکدانان جوان IYPT و
مسابقات فیزیکدانان جوان ایران PYPT

این مسابقه بین المللی یک مسابقه تئوری و عملی در فیزیک است که دانش آموزان مقطع دبیرستان در قالب تیم های 5 نفره از کشورهای گوناگون به زبان انگلیسی به رقابت می پردازند. این مسابقات تحت نظارت فدراسیون جهانی مسابقات فیزیک برگزار می گردد و در آن از هر کشور یک تیم شرکت می کند . تیم هر کشور توسط مسابقات داخلی و قوانین داخلی که برگرفته از قوانین بین المللی است و با توجه به تعداد تیم های شرکت کننده قابل تغییر است، انتخاب می گردد. قوانین داخلی توسط نماینده این مسابقات در هر کشور و کمیته انتخابی از طرف ایشان قابل تغییر است. مسائلی که باید مورد بررسی قرار گیرند تا پائیز در روی سایت IYPT قرار می گیرد www.iypt.org/new . علاوه بر آن اطلاعات مربوط به قوانین IYPT و کشورهای شرکت کننده و کشور میزبان نیز در این سایت قابل دسترسی است.
هر مسابقه شامل 5 جدال فیزیکی( Physics Fight (PFاست که در هر جدال 3 تیم در هر کلاس به رقابت می پردازند و در آن یکی از تیم ها به عنوان تیم گزارش دهنده به بحث در مورد حل مسائل می پردازد.در طی هرPF که شامل سه مرحله است دانش آموزان نه تنها حل مسائل انتخابی از 17 مسئله را که تیم مقابل پیشنهاد می کند، ارائه می کنند بلکه خود مسائلی را نیز به تیم مقابل پیشنهاد می کنند. در واقع در هر جدال فیزیکی در سه مرحله تیم ها به رقابت می پردازند. در مرحله اول یک تیم گزارشگر مسئله ای است که تیم حریف به اوپیشنهاد کرده است که می تواند قبول یا رد کند و طبق قوانین بین المللی در مسابقات IYPT تا 3 مسئله توسط تیم گزارشگر می تواند رد شود و بعد از آن امتیاز کسر می گردد. بعد از ارائه مسئله در مدت زمان معین، تیم رقیب تیم گزارشگر را به چالش می کشد. در آخرین مرحله تیم سوم با ارائه مفهوم مسئله، نقاط ضعف و قوت دو تیم رابررسی می کند. ( قوانین IYPT)
داوران بین المللی این مسابقات نحوه اجرای تیم ها را با امتیاز 1 تا 10 ارزشیابی می کنند که معمولاً بین 6 تا 8 نفر می باشند که شامل دبیران و اساتید دانشگاهها می باشند.

برگزاری مسابقه IYPT در ایران با نام Persian Young Physicists’ Tournament
مسابقات فیزیکدانان جوان ایران با نام PYPT در بین دانش اموزان مقطع دبیرستان برگزار می گردد. مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی هر ساله این مسابقات را برگزار می کند تا برترین تیم انتخاب شده به مسابقات جهانی IYPT اعزام گردد. هر تیم شرکت کننده از هر دبیرستان 3 عضو دارد که یک سرپرست ( دبیر فیزیک) آنها را هدایت می کند. زمان برگزاری مسابقات PYPT توسط کمیته PYPT تعیین می گردد که دراواخر بهمن و یا اوایل اسفند هر سال می باشد.  تیم ایران از سال 2007 در مسابقات IYPT/AYPT شرکت نموده است که در مسابقات IYPT سال های 2010 در اتریش و 2011 در ایران موفق به کسب مدال های نقره گردید
 
برای مشاهده مسائل مسابقات به ادامه مطالب مراجعه کنید.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر سلام و درود خدا بر حسین ع ۱۳٩٢/۱۱/۱٥ اهرم پیل سوختی دومینوی فیزیکی ازمایش رادرفورد قرآن و فیزیک اندازه گیری بازدید دبیران شیمی منطقه 18 و 17 اردوی علمی
کلمات کلیدی وبلاگ فیزیک (۱۳) آزمایش علوم (۸) (٦) علوم (٥) مرکز خلاقیت (٥) بازدید دانش آموزان (٥) اردوی علمی (٥) آزمایش (٤) مقاله علمی (٤) مساله (۳) عکس (۳) مسابقات (۳) تاریخ علم (۳) گالری تصاویر (۳) دبیران فیزیک (۳) ازمایش ساده (۳) بازدید دبیران (٢) آینده سازان (٢) آزمایش فیزیک (٢) ازمایش های ساده فیزیک (٢) دانش آموزان (٢) دبیرستان (٢) خلاقیت (٢) تصاویر (٢) بازدید (٢) اهرم (۱) ابتدایی (۱) زیست شناسی (۱) علمی (۱) نجوم (۱) هوا فضا (۱) رباتیک (۱) راهنمایی (۱) قران (۱) مناسبت (۱) دخترانه (۱) مسائل (۱) ازمایش (۱) پل ماکارونی (۱) دبیرستان دخترانه (۱) دومینو (۱) مدل اتمی (۱) نیوتن (۱) الکتریسیته (۱) دبیران (۱) اندازه گیری (۱) دانش آموز (۱) تصاویر دبیرستان دخترانه (۱) دبیرستان پسرانه (۱) ازمایشگاه فیزیک (۱) ریزسنج (۱) واندوگراف (۱) بستاب (۱) ازمایش علوم (۱) کولیس (۱) پیل سوختی (۱) مدرسه راهنمایی (۱) آزمایشگاه فیزیک (۱) پایستگی (۱) لطیفه علمی (۱) محرم (۱) بازی فیزیکی (۱) فن اموز (۱) فن اموز تهران (۱) کاردستی علمی (۱) طنز فیزیکی (۱) مرکز خلاقیت آینده سازان (۱) نرم افزار آزمایشگاه مجازی (۱) ربات پیانیست (۱)
دوستان من گوگل یاهو کلاس فیزیک بلاد غریبه موسسه علمی آینده سازان دومینوی فیزیکی پرتال زیگور طراح قالب