قبدیان
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      مرکز خلاقیت آینده سازان (علمی آموزشی)
مولد واندوگراف نویسنده: قبدیان - ۱۳٩۱/٧/٢٤

مولد واندوگراف

 یکی از ازمایش های دوست داشتنی ازمایش واندوگراف است   مولد واندوگراف در سال 1937 توسط فیزیکدان آمریکایی رابرت جمیسون واندوگراف اختراع شد این دستگاه قادر است که ولتاژهای تا 20 میلیون ولت ایجاد نماید و از آن برای انرژی دادن و شتاب دادن به ذرات اتمی که احتیاج به سرعت بالا برای نفوذ در هسته اتمها دارند استفاده میشود این برخوردها در اتمها، پایه شناخت و اساس فیزیک هستهای و ذرات بنیادی میباشد. دو نوع مولد واندوگراف وجود دارد که به شرح نوع معمول آن که از تسمه و غلتک در آن استفاده میشود میپردازیم این نوع واندوگراف از یک موتور- دو غلتک ، یک تسمه و دو شانه و یک گوی فلزی آلومینیمی یا نظیر آن ساخته شده است. هنگامیکه موتور روشن میشود غلتک پایینی شروع به چرخاندن تسمه میکند. نظر به اینکه تسمه از لاستیک و کائوچو و غلتک پایینی پوشیده از سلسیوم است.غلتک پایینی شروع به تولید بار منفی کرده و غلتک بالایی بار مثبت تولید میکند.

        

 

واندوگراف توانایی باردار کردن اجسام و اعمال نیرو به آن ها را دارد. در فیلم زیر تکه های فویل آلومینیوم داخل ظرفی متصل به واندوگراف قرار گرفته اند. اکنون اجازه می دهیم واندوگراف باردار شود. ( با دور کردن کره سمت راست ) به نظر شما چه اتفاقی برای فویل ها خواهد افتاد؟ چرا؟ به فیلم زیر توجّه کنید. برای مشاهده فیلم کلیک کنید.

 برای مشاهده فیلم ها کلیک کنید:

فیلم 1

فیلم 2

 اگر می خواهید که واندوگرافی را خودتان بسازید ادامه مطالب را ببینید.

 


برای مشاهده فیلم کلیک کنید. همان طور که مشاهده نمودید تکه های فویل آلومینیوم به هوا پرتاب می شوند. زیر بار کره واندوگراف و تکه های فویل (بر اثر تماس) یکی می باشد. از آنجا که بارهای هم نام یکدیگر را دفع می کنند، تکه های فویل دفع و پرتاب می شوند. پدیده ای مشابه نیز در فیلم زیر قابل مشاهده است. در این فیلم صفحات سبک آلومینیوم روی کره واندوگراف قرار گرفته اند. پس از باردار شدن واندوگراف چه اتفاقی برای صفحات آلومینیومی روی می دهد؟ برای مشاهده فیلم کلیک کنید. 2- میدان اطراف واندوگراف و اثر آن بر ذره باردار شکل خطوط میدان بین واندوگراف و یک بار خارجی چگونه است؟ اگر بار حرکت کند شکل خطوط میدان چه تغییری می کند؟ در کدام یک از دو فیلم زیر بارها هم نام می باشد. به فیلم های زیر خوب توجّه کنید.

واندوگراف توانایی باردار کردن اجسام و اعمال نیرو به آن ها را دارد.

 در فیلم زیر تکه های فویل آلومینیوم داخل ظرفی متصل به واندوگراف قرار گرفته اند. اکنون اجازه می دهیم واندوگراف باردار شود. ( با دور کردن کره سمت راست )

 به نظر شما چه اتفاقی برای فویل ها خواهد افتاد؟ چرا؟ به فیلم زیر توجّه کنید.

 برای مشاهده فیلم کلیک کنید.

همان طور که مشاهده نمودید تکه های فویل آلومینیوم به هوا پرتاب می شوند. زیر بار کره واندوگراف و تکه های فویل (بر اثر تماس) یکی می باشد. از آنجا که بارهای هم نام یکدیگر را دفع می کنند، تکه های فویل دفع و پرتاب می شوند.

پدیده ای مشابه نیز در فیلم زیر قابل مشاهده است. در این فیلم صفحات سبک آلومینیوم روی کره واندوگراف قرار گرفته اند. پس از باردار شدن واندوگراف چه اتفاقی برای صفحات آلومینیومی روی می دهد؟

 برای مشاهده فیلم کلیک کنید.

2- میدان اطراف واندوگراف و اثر آن بر ذره باردار

 شکل خطوط میدان بین واندوگراف و یک بار خارجی چگونه است؟ اگر بار حرکت کند شکل خطوط میدان چه تغییری می کند؟ در کدام یک از دو فیلم زیر بارها هم نام می باشد. به فیلم های زیر خوب توجّه کنید.

 برای مشاهده فیلم ها کلیک کنید:

فیلم 1

فیلم 2

 اگر می خواهید که واندوگرافی را خودتان بسازید ادامه مطالب را ببینید.

طرز کار و مکانیزم کار پیلهای الکتروشیمیایی با واکنشهای اکسایش - کاهش: واکنشهای اکسایش- کاهش عبارتند از انتقال الکترون از یک واکنشگر به واکنشگر دیگری. واکنش اکسایش - کاهش از دو نیم واکنش تشکیل یافته است، نیم واکنشی که در آن واکنشگر الکترون از دست می‌دهد نیم واکنش اکسید است و در آند رخ می‌دهد و واکنشگر را کاهنده یا احیا کننده پیلهای الکتروشیمیایی می‌نامند. نیم واکنشی که در آن واکنشگر الکترون می‌گردد، نیم واکنش احیا یا کاهش می‌باشد و در کاتد رخ می‌دهد و واکنشگر را اکسید کننده یا اکسنده می‌نامند و پتانسیل واکنش را می‌توان با استفاده از معادله ارنست محاسبه کرد. کاربردها از پیلهای الکتروشیمیایی می‌توان در موارد زیر استفاده نمود: * تعیین PH محیط واکنش و ثابت تعادل واکنش * در صنعت نانو برای رسوب گیری مواد بر روی الکترودها * در ساخت و کاربرد حسگرها مورد استفاده در تشخیص و اندازه گیری گونه‌های زیستی یعنی زیست حسگرها * در صنعت پزشکی برای رسم الکتروکار دیاگرام چشم انداز و آینده بحث مواد قابل سنجش متعددی در هوا ، آب ، خاک و دیگر تشکیل دهنده‌های محیط زیست وجود دارد و هر روز بر تعداد اینگونه مواد افزوده می‌شود. ضرورت اندازه گیری آلاینده‌هایی نظیر انواع حشره کشها ، کودهای شیمیایی ، زباله‌ها و پسابهای صنعتی و خانگی بر کسی پوشیده نیست. با استفاده از پیلها و اندازه گیری پتانسیل آنها به ویژه زیست حسگرها می‌توان کلیه امور را در مدت زمان کم و به آسانی انجام داد. منبع:http://atwis.com چطور یک وان‌دوگراف بسازیم؟ دانش > دانش- وان دوگراف دستگاهی است که می‌تواند یک‌عالمه الکتریسیته ساکن تولید کند، درست مثل ابرها؛ به‌طوری که وقتی دست‌تان را به آن می‌زنید، می‌توانید جرقه‌هایی مثل رعد و برق را در اتاق خودتان ببینید! چی لازم دارم؟ 1. یک کش پهن لاستیکی 2. سیم 3. میخ 4. یک آرمیچر کوچک مثل موتور بادبزن 5. یک تکه لوله PVC 6. یک سیخ چوبی 7. کیسه پلاستیکی 8. نوارچسب 9. قوطی نوشابه فلزی 10. بطری نوشابه پلاستیکی 11. 2 باتری 3ولتی 12. یک ظرف ماست پلاستیکی کوچک چه کار کنم؟ 1 - وسط ظرف ماست را سوراخ کنید. 2 - آرمیچر را درست زیر سوراخ به ظرف بچسبانید. 3 - میخ را داغ کنید و با احتیاط 2 سوراخ برای عبور سیم‌های آرمیچر در دیواره ظرف درست کنید. سیم‌ها را از سوراخ‌ها رد کنید. 4 - سوراخ دیگری درست عمود بر محور موتور آرمیچر ایجاد کرده و از آن یک سیم آزاد بگذرانید که سیم زمین بشود. 5 - لوله PVC را روی ظرف بگذارید. بالای لوله یک تکه از سیخ چوبی را قرار دهید. دور سیخ را با نوارچسب بپیچید تا کلفت شود. حالا کش را دور سیخ بیندازید. سر دیگر کش را به محور آرمیچر بیندازید. همه چیز را با نوارچسب سفت کنید. 6 - حالا سر و ته بطری پلاستیکی را ببرید. لوله PVC باید در بطری جا شود. روی سر بطری هم قوطی نوشابه را بگذارید. 7 - انتهای بطری نزدیک به قوطی را سوراخ کنید؛ از آن یک سیم - که سرش را لخت کرده‌اید - بگذرانید و آن را به قوطی وصل کنید و با چسب محکم کنید. 8 - حالا سیم‌های بیرون‌آمده از ظرف ماست را به باتری‌ها وصل کنید. بعد از چند دقیقه همه چیز برای رعد و برق حاضر است؛ کافی است به قوطی دست بزنید

مرکز یادگیری سایت تبیان

  نظرات ()
مطالب اخیر سلام و درود خدا بر حسین ع ۱۳٩٢/۱۱/۱٥ اهرم پیل سوختی دومینوی فیزیکی ازمایش رادرفورد قرآن و فیزیک اندازه گیری بازدید دبیران شیمی منطقه 18 و 17 اردوی علمی
کلمات کلیدی وبلاگ فیزیک (۱۳) آزمایش علوم (۸) (٦) علوم (٥) مرکز خلاقیت (٥) بازدید دانش آموزان (٥) اردوی علمی (٥) آزمایش (٤) مقاله علمی (٤) مساله (۳) عکس (۳) مسابقات (۳) تاریخ علم (۳) گالری تصاویر (۳) دبیران فیزیک (۳) ازمایش ساده (۳) بازدید دبیران (٢) آینده سازان (٢) آزمایش فیزیک (٢) ازمایش های ساده فیزیک (٢) دانش آموزان (٢) دبیرستان (٢) خلاقیت (٢) تصاویر (٢) بازدید (٢) اهرم (۱) ابتدایی (۱) زیست شناسی (۱) علمی (۱) نجوم (۱) هوا فضا (۱) رباتیک (۱) راهنمایی (۱) قران (۱) مناسبت (۱) دخترانه (۱) مسائل (۱) ازمایش (۱) پل ماکارونی (۱) دبیرستان دخترانه (۱) دومینو (۱) مدل اتمی (۱) نیوتن (۱) الکتریسیته (۱) دبیران (۱) اندازه گیری (۱) دانش آموز (۱) تصاویر دبیرستان دخترانه (۱) دبیرستان پسرانه (۱) ازمایشگاه فیزیک (۱) ریزسنج (۱) واندوگراف (۱) بستاب (۱) ازمایش علوم (۱) کولیس (۱) پیل سوختی (۱) مدرسه راهنمایی (۱) آزمایشگاه فیزیک (۱) پایستگی (۱) لطیفه علمی (۱) محرم (۱) بازی فیزیکی (۱) فن اموز (۱) فن اموز تهران (۱) کاردستی علمی (۱) طنز فیزیکی (۱) مرکز خلاقیت آینده سازان (۱) نرم افزار آزمایشگاه مجازی (۱) ربات پیانیست (۱)
دوستان من گوگل یاهو کلاس فیزیک بلاد غریبه موسسه علمی آینده سازان دومینوی فیزیکی پرتال زیگور طراح قالب