مولد واندوگراف

برای مشاهده فیلم کلیک کنید. همان طور که مشاهده نمودید تکه های فویل آلومینیوم به هوا پرتاب می شوند. زیر بار کره واندوگراف و تکه های فویل (بر اثر تماس) یکی می باشد. از آنجا که بارهای هم نام یکدیگر را دفع می کنند، تکه های فویل دفع و پرتاب می شوند. پدیده ای مشابه نیز در فیلم زیر قابل مشاهده است. در این فیلم صفحات سبک آلومینیوم روی کره واندوگراف قرار گرفته اند. پس از باردار شدن واندوگراف چه اتفاقی برای صفحات آلومینیومی روی می دهد؟ برای مشاهده فیلم کلیک کنید. 2- میدان اطراف واندوگراف و اثر آن بر ذره باردار شکل خطوط میدان بین واندوگراف و یک بار خارجی چگونه است؟ اگر بار حرکت کند شکل خطوط میدان چه تغییری می کند؟ در کدام یک از دو فیلم زیر بارها هم نام می باشد. به فیلم های زیر خوب توجّه کنید.

واندوگراف توانایی باردار کردن اجسام و اعمال نیرو به آن ها را دارد.

 در فیلم زیر تکه های فویل آلومینیوم داخل ظرفی متصل به واندوگراف قرار گرفته اند. اکنون اجازه می دهیم واندوگراف باردار شود. ( با دور کردن کره سمت راست )

 به نظر شما چه اتفاقی برای فویل ها خواهد افتاد؟ چرا؟ به فیلم زیر توجّه کنید.

 برای مشاهده فیلم کلیک کنید.

همان طور که مشاهده نمودید تکه های فویل آلومینیوم به هوا پرتاب می شوند. زیر بار کره واندوگراف و تکه های فویل (بر اثر تماس) یکی می باشد. از آنجا که بارهای هم نام یکدیگر را دفع می کنند، تکه های فویل دفع و پرتاب می شوند.

پدیده ای مشابه نیز در فیلم زیر قابل مشاهده است. در این فیلم صفحات سبک آلومینیوم روی کره واندوگراف قرار گرفته اند. پس از باردار شدن واندوگراف چه اتفاقی برای صفحات آلومینیومی روی می دهد؟

 برای مشاهده فیلم کلیک کنید.

2- میدان اطراف واندوگراف و اثر آن بر ذره باردار

 شکل خطوط میدان بین واندوگراف و یک بار خارجی چگونه است؟ اگر بار حرکت کند شکل خطوط میدان چه تغییری می کند؟ در کدام یک از دو فیلم زیر بارها هم نام می باشد. به فیلم های زیر خوب توجّه کنید.

 برای مشاهده فیلم ها کلیک کنید:

فیلم 1

فیلم 2

 اگر می خواهید که واندوگرافی را خودتان بسازید ادامه مطالب را ببینید.

طرز کار و مکانیزم کار پیلهای الکتروشیمیایی با واکنشهای اکسایش - کاهش: واکنشهای اکسایش- کاهش عبارتند از انتقال الکترون از یک واکنشگر به واکنشگر دیگری. واکنش اکسایش - کاهش از دو نیم واکنش تشکیل یافته است، نیم واکنشی که در آن واکنشگر الکترون از دست می‌دهد نیم واکنش اکسید است و در آند رخ می‌دهد و واکنشگر را کاهنده یا احیا کننده پیلهای الکتروشیمیایی می‌نامند. نیم واکنشی که در آن واکنشگر الکترون می‌گردد، نیم واکنش احیا یا کاهش می‌باشد و در کاتد رخ می‌دهد و واکنشگر را اکسید کننده یا اکسنده می‌نامند و پتانسیل واکنش را می‌توان با استفاده از معادله ارنست محاسبه کرد. کاربردها از پیلهای الکتروشیمیایی می‌توان در موارد زیر استفاده نمود: * تعیین PH محیط واکنش و ثابت تعادل واکنش * در صنعت نانو برای رسوب گیری مواد بر روی الکترودها * در ساخت و کاربرد حسگرها مورد استفاده در تشخیص و اندازه گیری گونه‌های زیستی یعنی زیست حسگرها * در صنعت پزشکی برای رسم الکتروکار دیاگرام چشم انداز و آینده بحث مواد قابل سنجش متعددی در هوا ، آب ، خاک و دیگر تشکیل دهنده‌های محیط زیست وجود دارد و هر روز بر تعداد اینگونه مواد افزوده می‌شود. ضرورت اندازه گیری آلاینده‌هایی نظیر انواع حشره کشها ، کودهای شیمیایی ، زباله‌ها و پسابهای صنعتی و خانگی بر کسی پوشیده نیست. با استفاده از پیلها و اندازه گیری پتانسیل آنها به ویژه زیست حسگرها می‌توان کلیه امور را در مدت زمان کم و به آسانی انجام داد. منبع:http://atwis.com چطور یک وان‌دوگراف بسازیم؟ دانش > دانش- وان دوگراف دستگاهی است که می‌تواند یک‌عالمه الکتریسیته ساکن تولید کند، درست مثل ابرها؛ به‌طوری که وقتی دست‌تان را به آن می‌زنید، می‌توانید جرقه‌هایی مثل رعد و برق را در اتاق خودتان ببینید! چی لازم دارم؟ 1. یک کش پهن لاستیکی 2. سیم 3. میخ 4. یک آرمیچر کوچک مثل موتور بادبزن 5. یک تکه لوله PVC 6. یک سیخ چوبی 7. کیسه پلاستیکی 8. نوارچسب 9. قوطی نوشابه فلزی 10. بطری نوشابه پلاستیکی 11. 2 باتری 3ولتی 12. یک ظرف ماست پلاستیکی کوچک چه کار کنم؟ 1 - وسط ظرف ماست را سوراخ کنید. 2 - آرمیچر را درست زیر سوراخ به ظرف بچسبانید. 3 - میخ را داغ کنید و با احتیاط 2 سوراخ برای عبور سیم‌های آرمیچر در دیواره ظرف درست کنید. سیم‌ها را از سوراخ‌ها رد کنید. 4 - سوراخ دیگری درست عمود بر محور موتور آرمیچر ایجاد کرده و از آن یک سیم آزاد بگذرانید که سیم زمین بشود. 5 - لوله PVC را روی ظرف بگذارید. بالای لوله یک تکه از سیخ چوبی را قرار دهید. دور سیخ را با نوارچسب بپیچید تا کلفت شود. حالا کش را دور سیخ بیندازید. سر دیگر کش را به محور آرمیچر بیندازید. همه چیز را با نوارچسب سفت کنید. 6 - حالا سر و ته بطری پلاستیکی را ببرید. لوله PVC باید در بطری جا شود. روی سر بطری هم قوطی نوشابه را بگذارید. 7 - انتهای بطری نزدیک به قوطی را سوراخ کنید؛ از آن یک سیم - که سرش را لخت کرده‌اید - بگذرانید و آن را به قوطی وصل کنید و با چسب محکم کنید. 8 - حالا سیم‌های بیرون‌آمده از ظرف ماست را به باتری‌ها وصل کنید. بعد از چند دقیقه همه چیز برای رعد و برق حاضر است؛ کافی است به قوطی دست بزنید

مرکز یادگیری سایت تبیان

/ 0 نظر / 583 بازدید